US Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) påbörjade en auktionsprocess för Silicon Valley Bank (SVB) sent på lördagskvällen, enligt rapporter. Slutliga bud lämnas senast söndag eftermiddag. Namngivna källor indikerar att FDIC försöker avsluta affären omedelbart efter att Kaliforniens tillsynsmyndigheter stängde banken och placerade den i FDIC-konkurrens på fredag.
Källor säger att FDIC arbetar snabbt för att sälja av SVB-tillgångar som slutliga bud som ska betalas senast söndag eftermiddag
Smakämnen kollaps av Silicon Valley Bank (SVB) har orsakat stor uppståndelse i USA, vilket många tror att det har gjort avslöjade en svaghet i det amerikanska banksystemet. Det har dock USA:s finansminister Janet Yellen hållna att systemet är "fjädrande" och "säkert och välkapitaliserat." Enligt en färsk Bloomberg rapport, en auktion för SVB inleddes på lördagskvällen och slutliga bud kommer att väljas ut på söndagen.
Anonyma källor citerade av Bloomberg säger att FDIC arbetar snabbt för att sälja av SVB-tillgångar innan filialer öppnar på måndag. Rapporten anger att slutliga bud ska lämnas senast söndag eftermiddag, med ett slutgiltigt beslut som eventuellt inte kommer att meddelas förrän på söndag kväll. Bloomberg-bidragsgivaren Matthew Monks försökte kontakta FDIC för kommentarer men lyckades inte nå någon utanför deras normala öppettider.
SVB:s misslyckande har väckt en betydande debatt om huruvida banken kommer att få en räddningsaktion. Baserat på Yellens uttalanden verkar det dock som att en räddningsaktion inte övervägs. Många teknikgrundare och riskkapitalister, inklusive Galaxy Digitals Mike Novogratz, Y Combinator's Garry tan, och Craft Ventures' David Sacks, efterlyser en federal räddningsaktion.
Miljardären Bill Ackman, VD för Pershing Square Capital Management, har betonade behovet av en räddningsaktion, varning av "fler bankkörningar" senast på måndag om åtgärder inte vidtas. Som svar på situationen har hundratals riskkapitalister och fonder i USA och Storbritannien utfärdat ett uttalande där de uttrycker sin förhoppning om att banken kommer att bli "lämpligt kapitaliserad".
Vad tror du att framtiden ser ut för Silicon Valley Bank och den bredare amerikanska banksektorn i ljuset av den pågående debatten om räddningsaktioner och de potentiella svagheterna i systemet? Dela dina tankar om detta ämne i kommentarsfältet nedan.
Bildkrediter: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons, rafapress / Shutterstock.com
Villkor: Den här artikeln är endast för informationssyften. Det är inte ett direkt erbjudande eller uppmaning till ett erbjudande att köpa eller sälja, eller en rekommendation eller godkännande av produkter, tjänster eller företag. Bitcoin.com tillhandahåller inte investeringar, skatter, juridiska eller redovisningsrådgivning. Varken företaget eller författaren ansvarar, direkt eller indirekt, för skador eller förluster orsakade eller påstådda orsakats av eller i samband med användning av eller förlitar sig på innehåll, varor eller tjänster som nämns i denna artikel.
Källa: https://news.bitcoin.com/report-silicon-valley-bank-under-fdic-auction-as-calls-for-bailout-grow/