Sotheby's lanserar den tredje upplagan av sin Generative Art NFT-auktion den 18 april – crypto.news

Sotheby's har meddelat att dess auktion för generativa konst icke-fungibla tokens (NFT) kommer att gå live den 18 april 2022. Auktionen, kallad Natively Digital 1.3: Generative Art, kommer att innehålla verk av generativa konstpionjärer från förr, såväl som av de mest eftertraktade artisterna i dag.

Sotheby's Generative Art NFT-auktion

Sotheby's, den främsta destinationen för auktioner och privat försäljning av samtida, modern och impressionistisk konst med mera, kommer att lansera den tredje upplagan av Natively Digital; en samling anmärkningsvärda, unika konstverk som samkureras av veteraner i konstvärlden.

Enligt ett blogginlägg från företaget kommer denna utgåva av Natively Digital att fokusera på samlingen av verk från generativa konstveteraner från 1960-talet, och dessa verk kommer att auktioneras ut som både NFTs och fysiska konstverk.

Sotheby's Natively Digital 1.3-auktion kommer att vara öppen för budgivning från den 18 till 25 april 2022, med ett förköpsutställningsevent planerat att hållas samtidigt i företagets auktionshus i New York från den 19 till 24 april 2022.

Företaget har antytt att verk av framstående generativa avantgardekonstnärer, inklusive Vera Molnar, Chuck Csuri och Roman Verostko, för första gången någonsin kommer att finnas tillgängliga som NFTs under evenemanget.

"I april kommer Sotheby's New York att presentera den tredje upplagan av 'Natively Digital', med fokus på en samling verk från en rörelse som utan tvekan upplever en återupplivning med framväxten av blockchain-teknologierna och NFT: Generative Art. Hybridförsäljningen består av NFT:er och fysiska konstverk och kommer att återge rörelsens historia från 1960-talet – med pionjärer från tiden som präglade NFTs i samband med denna försäljning – till de mest eftertraktade generativa konstnärerna som arbetar idag”, förklarade Sotheby's

NFTs förändrar konstens ansikte

För den oinvigde syftar generativ konst helt enkelt på konstverk som helt eller delvis är skapade med ett autonomt system som en dator. Generativ konst är med andra ord processen att algoritmiskt föra nya idéer, former, former, färger eller mönster till liv. I huvudsak är det säkert att säga att vissa NFT:er faller under kategorin generativ konst.

Michael Bouhanna, Sothebys vicepresident och co-head of digital art sa i ett uttalande.

"Medan NFT-projekt som CryptoPunks och Bored Ape Yacht Club har stulit rubriker runt om i världen under det senaste året, kanske få förstår hur dessa NFT:er är kopplade till historien om 20-talets konströrelser, inklusive de tidiga generativa konstnärerna som banade väg för datorkonst och den algoritmbaserade konsten som har inspirerat många samtida NFT-projekt.”

Blockkedjebaserade digitala samlarobjekt, populärt kända som icke-fungibla tokens (NFT), förändrar snabbt den traditionella konstvärldens ansikte, med NFT-utrymmet som förväntas nå en värdering på 21.33 miljarder dollar 2022, med en sammansatt årlig tillväxttakt på (CAGR) på 52.1 procent.

Nu ansluter sig nu ledande globala varumärken, auktionshus, kändisar och företag till NFT-tåget.

I november förra året ingick Christie's ett partnerskapsavtal med den ledande NFT-marknaden, OpenSea, för att genomföra en auktion om digitala samlarobjekt i kedjan på Ethereum blockchain

Källa: https://crypto.news/sothebys-third-edition-generative-art-nft-auction-april-18/