Steve Jobs gamla Birkenstocks från 70-talet såldes för $218,750 XNUMX på auktion

Översta raden

Ett par Birkenstock-sandaler som är berömda burna av den sena miljardären Steve Jobs i 20 år när han växte Apple till teknikjätten säljs det idag för 218,750 XNUMX dollar på auktion, mer än tre gånger så mycket som förväntat.

Nyckelfakta

Jobs bar Birkenstock Arizona-sandaler i brun mocka under hela 1970- och 1980-talen, enligt Julien's Auctions, inklusive när han kom på början av den första Apple-datorn med medgrundaren Steve Wozniak 1976.

Sandalens fotbädd av kork och jute behåller avtrycket av Steve Jobs fötter efter decennier av användning, enligt auktionshuset, och gummibottnen på skorna visar kraftigt slitage.

Skorna kom först ut på marknaden 2016 Mark sheff, en naturlig matkock som skötte Jobs hem i Albany, Kalifornien, på 1980-talet och sa att Jobs "behöll väldigt få saker" och ofta kastade ut eller gav bort sina ägodelar, berättade Sheff för Insider innan sandalerna bara fick in 2,000 2016 dollar på auktion i XNUMX.

Sedan Jobs död i cancer 2011 har Birkenstock-sandaler fungerat som en symbol för Apples grundare och har varit en del av flera utställningar, inklusive på Birkenstocks huvudkontor i Rahms, Tyskland, 2017 och i Birkenstocks första USA-butik i SoHo , New York.

Avgörande citat

"Sandaler var en del av hans enkla sida," berättade Jobs ex-partner Chrisann Brennan vogue 2017. ”Han skulle aldrig ha gjort eller köpt något bara för att sticka ut från andra. Han var helt enkelt övertygad om designens intelligens och funktionalitet och komforten att bära den. Och i Birkenstocks kände han sig inte som en affärsman, så han hade friheten att tänka kreativt.”

Överraskande fakta

Birkenstocks kommer också med en unik NFT av en 360° digital representation av sandalerna.

Stort antal

$ 1.8 miljoner. Det är så mycket de dyraste skorna någonsin — Kanye Wests originalpar Yeezy sneakers prototyper– såldes för förra året.

Vår värdering

Vi uppskattade att Jobs var värt $ 7 miljarder 2011, året han dog.

Source: https://www.forbes.com/sites/carlieporterfield/2022/11/15/steve-jobs-old-birkenstocks-from-the-70s-sold-for-218750-at-auction/