Högsta domstolens domare Ruth Bader Ginsburgs bok tjänar 100,000 XNUMX dollar på auktion

Högsta domstolens domare Ruth Bader Ginsburg deltar i en diskussion under Library of Congress National Book Festival på Walter E. Washington Convention Center lördagen den 31 augusti 2019.

Tom Williams | CQ-Roll Call, Inc. | Getty bilder

En bok som tillhör Ruth Bader Ginsburg såldes för över 100,000 XNUMX dollar på torsdagen i en storsäljande auktion i den avlidne högsta domstolens personliga bibliotek.

Auktionen av mer än 1,000 XNUMX av Ginsburgs böcker och andra memorabilia genererade bud "bortom våra vildaste drömmar", säger Catherine Williamson, specialist på fina böcker och manuskript på auktionshuset Bonhams, som sålde samlingen.

Williamson sa i en telefonintervju att hon trodde att hela auktionen skulle uppgå till mellan 300,000 500,000 och XNUMX XNUMX dollar. "Men det här kommer förmodligen att bli många gånger så mycket", sa hon.

Online-auktionen startade förra veckan och avslutades på torsdagseftermiddagen, samma dag som den sittande domare Stephen Breyer meddelade att han kommer att kliva av bänken.

Att bjuda på praktiskt taget alla 166 objekt i auktionen översteg vida Bonhams uppskattningar, som var medvetet konservativa eftersom få av Ginsburgs föremål tidigare hade kommit upp på auktion. Men den sena rättvisans osannolika kändis under hennes senare år väckte en flod av uppmärksamhet och budintresse från potentiella köpare mycket yngre än Bonhams vanliga skara boksamlare, sa Williamson.

Den mest sålda boken: Ginsburgs kopia av Harvard Law Review 1957-58, som inbringade hela $100,312.50 XNUMX.

CNBC politik

Läs mer av CNBC: s politiska täckning:

Den juridiska tomen från Ginsburgs tid vid Harvard är nedklottrad med hennes handskrivna anteckningar i marginalen. Bokens ryggrad har "Ruth B. Ginsburg" med förgyllda bokstäver.

Andra högdollarlotter inkluderade Ginsburgs personliga kopia av hennes egna samlade skrifter och tal - en bok inbunden speciellt för henne av Simon och Schuster, enligt Bonhams - som såldes för över $81,000 XNUMX.

En signerad kopia av "Mitt liv på vägen", memoarerna från den ledande feministiska aktivisten Gloria Steinem, såldes för nästan 53,000 XNUMX dollar. "Till kära Ruth - som banade vägen för oss alla - med en livstid av tacksamhet - Gloria", skrev Steinem för hand i Ginsburgs kopia.

Ginsburgs status som en banbrytare för kvinnor och en liberal ståndaktör gav henne en progressiv efterföljare som översteg den rättsliga sfären. När hon dog i slutet av 2020 vid 87 års ålder hade Ginsburg blivit en popkulturikon.

Hennes bibliotek speglar det. Utöver de täta läroböckerna, litterära klassiker och memoarer som är varmt inskrivna av hennes meddomare vid högsta domstolen, innehåller samlingen föremål som noter till "I'll Fight", temasången i en dokumentär om Ginsburg från 2018. Den såldes för över 35,000 2019 dollar. Både låten och filmen nominerades till Oscarsgalan XNUMX.

Också i samlingen fanns en kopia av "The RBG Workout", med en fawn inskription av författaren Bryant Johnson, Ginsburgs långvariga personliga tränare.

"Du har gjort skillnad med mig, och jag hoppas kunna föra det vidare till alla jag kan. Du kommer alltid att vara en "Super Diva", skrev Johnson i boken, som drogs tillbaka från auktionen.

Biblioteket inkluderade också flera signerade böcker av Justice Breyer, en långvarig kollega till Ginsburg som sa att han avser att gå i pension i slutet av domstolens nuvarande mandatperiod i slutet av juni.

"Till Ruth, min vän och kollega, med beundran och tillgivenhet, Stephen," stod Breyers inskription till Ginsburg i ett exemplar av hans bok "Active Liberty" från 2005, som såldes för nästan 18,000 XNUMX dollar.

Källa: https://www.cnbc.com/2022/01/27/supreme-court-justice-ruth-bader-ginsburg-book-nets-100000-at-auction.html